PROJEKT: KRÓLOWA BONA

BONA SFORZA D’ARAGONA – to nazwa projektu, którym Fundacja Bona i Teatr Muzy w roku 2018, pragnie uczcić Jubileusz 500-lecia koronacji i zaślubin z królem Zygmuntem Starym – naszej wspaniałej królowej Bony Sforzy D’Aragony.  Z przyjemnością zawiadamiamy, że dzięku wsparciu finansowemu Miasta Krakowa /2017 i Marszałka Województwa Małopolskiego /2017, 2018/ powstał spektakl muzyczny pod tytułem Bona Sforza D’Aragona – czyli jak zaczęła i skończyła polska królowa” tekst napisał Michał Zabłocki a muzykę Kuba Stankiewicz. Pierwsze fragmenty utworu zostały zaprezentowane 7 marca w Jazzclub Schlot w Berlinie, gdzie Katarzyna Cygan i Kuba Stankiewicz występowali na zaproszenie Polnische Frauen in Wirtschaft und Kultur e.V. Następnie uświetniliśmy dzień jubileuszowy – 18 kwietnia 2018r – 500 lecie-  koronacji Bony Sforzy i fragmenty spektaklu zostały zaprezentowane przez wielu artystów krakowskich w Piwnicy Pod Baranami. A premiera spektaklui całości utworu odbyła się  5 sierpnia 2018 – podczas IV Dni Piosenki Krakowskiej. Od tej chwili spektakl  zyje włąsnym zyciem.

Ciekawostka…

Jak doszło do powstania spektaklu…
Historia zaczęła się, gdy Włoch Alessandro Capponio wiedziony myślą „Gdzie nie ma tolerancji, nie ma wolności”, w  mieście Bari, 27 grudnia 2015, wsiadł na rower / zimą!/ i pojechał do Polski, by 27 stycznia 2016 r złożyć w Auschwitz, Hitlerowskim Obozie Koncentracyjnym – symboliczne drzewko oliwne. Taki zryw serca. Nie spodziewał się, że przyjaciele: Giuseppe Bassi – wybitny kontrabasista z Bari, Kuba Stankiewicz – polski pianista i Kasia Cygan, oraz Radio Kraków – zgotują mu w Krakowie wspaniałe przyjęcie. Radio komentowało przez dwa tygodnie  podróż Alessandra, jego historie, spotkania z ludźmi… a przyjaciele, artyści zorganizowali wielki koncert charytatywny w Radio Kraków pt. „Puglia To Auschwitz – Gałązka Oliwna”. Kasia Cygan opracowała całość artystycznie i zaprosiła  do udziału około 40 artystów krakowskich i włoskich.  „Gałązka Oliwna” – zaowocowała następnymi  koncertami  –  na południu Włoch, gdzie  Giuseppe Bassi,  zaprosił Kasię Cygan i Kubę Stankiewicza  do projektu „Echoes of Heroes”. We wrześniu 2016 r. Odbyły się koncerty w Trani, Valenziano, Andri, i Ostuni. w Ostuni braliśmy udział w całodniowym koncercie charytatywnym poświęconym ludziom, którzy stracili domy w trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech. Giuseppe Bassi był dyrektorem artystycznym koncertu. W następnym roku, 2017, odbyły się znowu ponownie wspólne koncerty, tym razem w Polsce. Kolejna, charytatywna „Gałązka Oliwna -2” – w Radio Kraków i Koncerty jazzowe  „Książę Italii” w kilku Polskich miastach z udziałem polskich i włoskich artystów. Organizatorem była  Fundację Bona. Zryw serca młodego człowieka Alessandra Capponio zapoczątkował przyjaźń i piękną współpracę artystów w Krakowa, Wrocławia  z artystami z Bari.
Przy grobie Królowej.
Podczas koncertów we Włoszech, zwiedzając Bazylikę Świętego Mikołaja w Bari, stanęliśmy, grupą  artystów polsko włoskich przy grobie naszej wielkiej Polskiej Królowej Bony Sforzy – w Katadrze Św Mikołaja w Bari.  I wtedy wpadliśmy na pomysł, by wspólnie stworzyć  coś, coś artystycznego, w  hołdzie Królowej. Miło byłoby, gdyby Włosi poznali bliżej naszą historię z czasów jagiellońskiej potęgi, bo we Włoszech,  nawet w Bari – osoba królowej jest mało znana. Polakom również należy przypomnieć, szczególnie w roku jubileuszowym, że gdzieś w pięknej Apulii jest pochowana jedna z najwybitniejszych polskich królowych; Włoszka Bona Sforza, która poświęciła swojej drugiej ojczyźnie całe dorosłe życie. Pozostawiła Polsce wspaniały dorobek, gospodarczy,  kulturalny i włoskie serce.
Z potrzeby serca.
Jest to inicjatywa przyjaciół, artystów i ma wielką moc, ponieważ wszyscy sercem zaangażowali się w pomysł. Poza tym projekt złożenia hołdu Królowej Bonie jest sposobem nawiązania jeszcze piękniejszych i głębszych relacji polsko włoskich na bazie naszej wspólnej historii z czasów.
Bona, po 38 latach świetnego panowania w Polsce, powróciła do rodzinnego Bari i po roku została otruta. Zrobił to jej służący Włoch, Pappaccoda na polecenie Habsburgów, którzy byli u naszej Królowej bardzo zadłużeni. Fakt ten jest dość kłopotliwy, ale takie były kiedyś czasy… Minęło jednak ponad pół wieku, a przyjaźń polsko – włoska kwitnie. Czas, by polska królowa – włoska Bona zajęła należne jej miejsce w naszych relacjach.